Website Manager

FALL 2018 Practice Schedule

Sprouts Soccer
  9:00 AM Saturday
10:30 AM Saturday

U5    8:45 - 10:15 AM    Saturday  
U6  10:30 - 12:00 PM    Saturday
U5 / U6 - Optional Group Training every Tuesday 5:30 starting 8/28/18
 U8  - Optional Group Training every Monday 5:30 starting 8/27/18
U10 - Optional Group Training every Monday 6:30 starting 8/27/18
U12 - Optional Group Training every Tuesday 6:30 starting 8/28/18

****Training is optional, not mandatory and is being offered in addition to regular practices  

Remember if you are a U10 team and older and need to reschedule or cancel a game contact the Monday before the weekend game to avoid having a forfeit against your team 

 
 
AGE GROUP TEAM NAME COACH NAME PARK FIELD / SECTION PRACTICE TIME DAYS
U8 Boys Challengers McCarty Badger 8B 5:30-7 T
Daredevils Nix Etowah 5:30-7 Th
Flames Hendrixson Badger West Field 5;30-7 Th
Lightning Smith Badger 7C 5:30-7 M/W
Pythons Walker Etowah 5:30-7
Rockets Ridoutt Badger Genesis 5:30-7 W
Scorchers Marsh Badger 8B 5:30-7 W
Sonics Rajecki Badger 8A  5:30-7 W
Raptors Dean Badger
Tornadoes George Etowah 5:30-7 T/Th
Wizards Larsen Sixes A 5:30-7 M/W
U8 Girls Reign Castaldo Badger 6C 5:30-7 W
Fireflies Rycyk Badger 8A 5:30-7 T
Heat Perry Badger 6A 5:30-7 TH
Pixies Wolf Sixes B 5:30-7 TH
U10 Boys Blizzards Ridoutt Badger 9A 5:30-7 M/ Th
Crazy Cleats Spivey Badger 1D 5:30-7 T/Th
Hammers Kaupman Etowah 5:30-7 T/Th
   
Hurricanes Parker Badger West A 5:30-7 M/W
Outlaws Duncan Sixes E 5:30-7 T/Th
Black Stars Jacobs Badger 6A 5:30-7 T/F
Stingers Morris Badger 10A 5:30-7 T/Th
Strikers O'Dell Sixes A 5:30-7 T/Th
Thunder Smith Badger 7C 7-8:30 M/W
Torpedoes Prater Badger 7B 5:30-7 M/W
U10 Girls Dazzlers Chase Etowah 5:30-7 T/Th
Lady Beat Burris Badger Genesis 5:30-7 T/Th
Twisters Rottenberg Sixes C 5:30-7 T/Th
U12 Boys Cobras Alex Biello Sixes B 5:30-7 M/W
Dragons Gavin Shook Badger West A 7-8:30 T/Th
Raiders Keith Minick Badger 6B 7-8:30 M/W
Wolfpack Chris Phillips Badger 6B 5:30-7 T/F
Rovers Sean Stickle Etowah 5:30-7 T/Th
Strikers Hayden Kubit Badger 6C 5:30-7 T/Th
Union George Vish Badger 7B 7-8:30 M/W
Lazers Antonio Amador Badger 1A 5:30-7 T/Th
U12 Girls Blitz FC John Bendzsuk Badger 10A 5:30-7 M/W
Gazelles Marguerite Radatz Etowah 5:30-7 T/Th
Pride Brandon Williams Badger 7C 5:30-7 T/Th
Surge Paul Naliwajka Sixes F 5:30-7 T/F
Wildcats Jeff Vaughn Badger 6B 5:30-7 M/Th
U14 Boys Defenders Jeff Utley Badger 7A 7-8:30
T/Th
Fusion Aaron Spivey Badger 1D 7-8:30 T/Th
Hotspurs Martin Longstaff Sixes D 5:30-7 T/Th
Inferno Phillip Vullo Badger 1C 7-8:30 T/Th
Rangers Mark Kanakaris Badger 1A 7-8:30 M/W
Speed O'Connell Etowah 5:30-7 T/Th
U14 Girls Avengers Aaron Vickery Badger 1D 5:30-7 M/W
Dynamo Mario Lizza Badger 6C 7-8:30 T/Th
Shockwaves Robert Ballestros Etowah 5:30-7 T/Th
U16 Boys Australia Jason Chan Badger 10C & F 6:15-7:45 MTh
Crush Scott Merritt Badger 1A 7-8:30 M/W
Eagels Antonio Armador Badger 1A 7-8:30 T/Th
Hornets Abby Ellis Badger 1C 7-8:30 M/W
Real Steal Al Arabia Badger 1B 7-8:30 T/Th
U16 Girls Accelerators Robert Ballestros Etowah 7-8:30 T/Th
Trailblazers Bill Dillon Badger 1B 5:30-7 M/W
U19 Boys Clash Bill Dillon Badger 1B 7-8:30 M/W
Pumas Jason Chan Badger 10C & F 6:15-7:45 M/Th
Tigers Alberto Risco Etowah 5:30-7 T/Th
U19 Girls Cougars Jay McRaney Badger 8 7-8:30 M/Th

      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 
       
       
       
       
       
      

 

Graham

Badger Creek

6C

5:30-7:00

Mon

 

 

Graham

Badger Creek

10D

5:30-7:00

Thurs